Маркування шин

 

 

 

 

mark07

 

Маркування шин.
Підбираючи нові автошини, керуються, перш за все, їх розміром або, точніше, типорозміром. Він наноситься на боковині покришки крупними символами, поєднання яких має наступний вигляд:
175/70 R13 82 T
175 – ширина профілю шини, мм;
70 – висота профілю, указується як процентне відношення до ширини. У нашому випадку висота складає 70% від ширини (175 мм), тобто, 122,5 мм. Часто висоту профілю називають серією. У деяких типорозмірах номер серії відсутній, наприклад, 185 R14 C 102 Q. Такі шини називають повнопрофільними, а відношення висоти до ширини у такому разі складає 80 % або 82 %.
R13 – так званий радіус шини – це діаметр диска на який шину такого розміру потрібно встановлювати. Буква R свідчить про радіального типу покришки.
82 – індекс або коефіцієнт навантаження. Це умовний показник, який вказує на допустиме навантаження на шину в кг. Розшифровка коефіцієнтів, що найбільш часто застосовуються, приведена в таблиці індексів навантаження. Часто, навантаження розшифроване на самій шині: за написом Max Load слідують дві цифри, перша в кг, друга у фунтах.
Т- індекс швидкості. Цей показник вказує на максимально допустиму швидкість, при якій виробник гарантує збереження закладених експлуатаційних характеристик шини. Розшифровка приведена в таблиці індексів швидкості.
У деяких типорозмірах є додаткові буквені позначення: 185 R14 C 102 Q, індексом З позначаються так звані “посилені” шини з великим коефіцієнтом навантаження. Зустрічаються й інші позначення, але вкрай рідко. Крім типорозміра на боковині покришки обов’язково вказується найменування фірми-виробника, припустимо, nokian і назва моделі шини, наприклад NRT2.
Окрім вищеперелічених, існують інші позначення, що несуть масу корисної інформації:
TUBE TYPE – камерна конструкція.
TUBELESS – безкамерная конструкція. Багато сучасних шин мають безкамерну конструкцію. Безкамерна шина володіє серйозними перевагами – перш за все це безпека. (При проколі шини з камерою гострий предмет рве камеру і повітря швидко її покидає, йдучи в атмосферу через отвір в диску. У безкамерній шині сторонній предмет застряє в боковині шини і перешкоджає виходу повітря, а отвір загерметизований при монтажі колеса за рахунок конструкції). Так само перевага безкамерной шини – вона легше. Герметичність безкамерної шини досягається за рахунок високої щільності прелягання внутрішньої частини шини до поверхні обода диска.
TREADWEAR 380 – коефіцієнт зносостійкості, визначається по відношенню до “базової шини”, для якої він рівний 100.
TRACTION А – коефіцієнт зчеплення, має значения А, В, С. Шини з коефіцієнтом А мають найбільшу величину зчеплення у своєму класі.
TEMPERATURE A – температурний режим, показник що характеризує здатність шини протистояти температурним діям. Він, як і попередній підрозділяється на три категорії А, В і С. Е17 – відповідність до Європейських стандартів. DOT – відповідність до стандартів США. 0205 – дата виготовлення (другий тиждень 2005 року) M+S (бруд і сніг), Winter (зима), Rain (дощ), Water або Aqua (вода), All Season North America (всі сезони Північної Америки) і т.п. – шини, призначені для експлуатації в конкретних умовах.
PLIES: TREAD – склад шару протектора, SIDEWALL – склад шару боковини.
MAX LOAD – максимальне навантаження, кг / англійські фунти.
MAX PRESSURE – максимальний внутрішній тиск в шині, КПа.
ROTATION > – напрям обертання. Шини з направленим малюнком протектора встановлюються строго відповідно до стрілки.
LEFT – шина встановлюється на ліву сторону автомобіля. Річ у тому, що багато сучасних шин мають ассиметричный малюнок протектора. Це зроблено для того, що б збільшити жорсткість тієї частини шини, яка знаходиться на зовнішній стороні радіусу повороту. Проте є шини з ассиметричним малюнком і їх можна ставити на будь-яку сторону. Головний критерій правильності установки ассиметричних шин – наявність написів OUTSIDE ( Side Facing Out) – зовнішня сторона установки INSIDE ( Side Facing Inwards) – внутрішня сторона установки.
RIGHT – шина встановлюється на праву сторону автомобіля.
DA (штамп) – незначні виробничі дефекти, що не перешкоджають нормальній експлуатації. TWI D – покажчик індикатора зносу проектора. Сам індикатор є виступом на дні канавки протектора. Коли протектор стирається до рівня цього виступу, шину пора міняти.
MADE IN FINLAND – країна виробник.
Знання цих нескладних позначень будь-який автовласник досить легко зможе придбати і правильно експлуатувати автошини.